У квітні 2022 року в рамках зміни діяльності проєкту «Підтримка Громадської Ініціативи «За чесну та прозору митницю» розпочато Нове щомісячне опитування підприємств. Проводиться Інститутом економічних досліджень із травня 2022 року в рамках напрямку «Економічна аналітика під час війни», що є частиною проєкту «Громадська ініціатива «За прозору та чесну митницю», яка фінансується Європейським Союзом та співфінансується МБФ «Відродження» та Atlas Network, розпочато опитування керівників підприємств «Український бізнес в умовах війни». Керівники підприємств, які впроваджують діяльність в умовах війни, надають інформацію про поточну діяльність та очікувані зміни в перспективі. Опитування в основному охоплює виробничі підприємства.
Для інформування зацікавленого запроваджено зустрічі, на яких представлено результати щомісячних опитувань.
Так, 15 серпня відбулася чергова зустріч на тему «Економічні тенденції з точки зору бізнесу (липень 2023)». На зустрічі було представлено нові дані за липень 2023 року (п’ятнадцяте щомісячне опитування). Оксана Кузяків, виконавча директорка ІЕД, фахівчиня з проведення кон'юнктурних опитувань, розповіла про очікування бізнесу у серпні 2023, про те, як російські терористичні атаки впливають на тенденції щодо бізнес-очікувань. Євген Ангел, старший науковий співробітник ІЕД, розповів про перешкоди для роботи бізнесу у серпні. А також вперше було представлено результати опитування щодо заробітної плати під час війни на промислових підприємствах.
Ознайомитися із результатами опитування можна за посиланням: треба вставити посилання на 15-е опитування
Ключові результати Чотирнадцятого щОпитуванняомісячного опитування підприємств.
У коротко- та середньостроковій перспективі бізнес зберігає оптимізм, хоча й утримується від чітких прогнозів на віддалену перспективу, про що свідчить зростання довгострокової невизначеності.
Очікування у піврічній перспективі залишаються дуже оптимістичними, водночас, уперше за кілька місяців спостерігається незначне підвищення невизначеності вже й у коротко- та середньострокових перспективах. Водночас, поточна ситуація характеризується як досить позитивна.
Частка підприємств, що працюють майже на повну та на повну потужність, є найвищою з початку війни.
Менеджери покращили оцінки поточної фінансово-економічної ситуації на підприємстві та загально-економічного середовища, результати роботи підприємств порівняно з попереднім місяцем покращились, а очікування на три місяці дуже оптимістичні. Проте вже три місяці спостерігається «стагнація» такого оптимізму.
Питання фізичної безпеки бізнесу залишаються в топ 5 перешкод роботи бізнесу у військовий час.
Оцінки економічної політики уряду з підтримки бізнесу трохи погіршились, але поки залишаються задовільними.