Загальний порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації затверджено постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 326 (далі – Порядок № 326).
Згідно п.п. 18 Порядку № 326 передбачений такий напрям, як економічні втрати підприємств (крім підприємств оборонно-промислового комплексу), у тому числі господарських товариств. Цей напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
За цим напрямом для підприємств недержавної форми власності оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна;
вартість втрачених фінансових активів;
упущена вигода;
втрати підприємств від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється за Методикою визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку із збройною агресією російської федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності. Методикузатверджено спільним наказом Мінекономіки України та Фонду державного майна України від 18.10.2022 р. № 3904/1223.
Оцінка та розрахунки завданих збитків.
Оцінка збитків від війни проводиться з метою:
визначення розміру реальних збитків;
визначення упущеної вигоди;
визначення матеріальних витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу внаслідок воєнних дій
Збитки = ВАРТІСТЬ ВТРАТ + ВАРТІСТЬ ВІДНОВЛЕННЯ + ДОХОДИ, які б могли бути
Збитки – прямі витрати, пов’язані із повним або частковим руйнуванням фізичних активів; вони визначаються в грошовому виразі у вигляді витрат на заміщення або ремонт фізичних активів та інфраструктури, в цінах, які переважно діяли до війни
Втрати – зміни в економічних потоках в наслідок війни; вони визначаються в грошовому виразі
Потреби на відновлення – вартість, пов’язана із поверненням до повоєнного нормального стану шляхом реалізації відповідних заходів, зокрема ремонту та реставрації, та включно з надбавкою, пов’язаною з відновленням відповідно до принципу відбудови «краще, ніж було».
Потреби на відновлення не дорівнюють сумі завданої шкоди та збитків