Порушення зору
Стандарт

Наразі діючий ФОП, але з 24.02.2022 жодного податка не платити, які найбільш актуальні питання сьогодні

13 листопада 2023 г. 9:22
7
58

Чи платити єдиний податок?

З 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок.
Зазначене вище право закріплене у п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Надане ПКУ платникам єдиного податку першої та другої груп право не сплачувати єдиний податок у період з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України за власним бажанням може бути використане платниками єдиного податку за весь період або використане частково (за окремі місяці).
Фізичні особи  – платники єдиного податку першої та другої груп, які не сплачували єдиний податок під час воєнного стану, відповідно до абзацу першого п.п. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ, в податковій декларації платника єдиного податку (у разі виникнення обов’язку щодо подання податкової декларації платника єдиного податку) відображають відсутність щомісячних авансових внесків єдиного податку за відповідний податковий (звітний) період.

Чи закривати ФОП?

Припиняти чи ні офіційно діяльність – власне рішення підприємця. У разі якщо фізична особа-підприємець вирішила завершити свою діяльність, йому необхідно звернутись із заявою до державного реєстратора. ФОП позбавляється статусу підприємця від дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідного запису.

Ви можете скористатися можливістю припинити діяльність фізичної особи-підприємця онлайн без участі державного реєстратора, скориставшись застосунком Дія за посиланням.

Які штрафи?

Не зрозуміло які саме «штрафи» маються на увазі, тому припускаємо, що мова йде про сплату єдиного податку. 
Вище вказано про послаблення для ФОП платників єдиного податку групи 1 та не сплачувати єдиний податок з 01.04.2022. Звертаємо увагу, таке послаблення - це не відстрочка сплати єдиного податку, а саме звільнення. 
Користуватися таким звільненням чи ні, має вирішити сам ФОП. Тобто, якщо якийсь ФОП групи 1 та 2 забажає сплачувати єдиний податок за звільнені місяці, то він це може зробити.


При цьому слід пам’ятати таке:
ті ФОП - платники єдиного податку групи 1 та 2, які вирішили не платити єдиного податку, не повинні заповнювати декларацію платника єдиного податку за період, в якому податок не сплачувався.
Крім звільнення на час дії воєнного стану ФОП платників єдиного податку групи 1 та 2 від сплати єдиного податку,  для всіх без винятку ФОП-спрощенців надано звільнення від сплати ЄСВ за себе.

А саме згідно з п. 919 разд. VIII  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VIвсі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) і протягом усього часу до припинення / скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану.

Вище згадане послаблення - це теж не відстрочка від сплати ЄСВ за себе, а саме звільнення від сплати. Тобто будь-який ФОП-спрощенець, а також ФОП-загальносистемник може скористатися цим звільненням і взагалі не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе за вказані періоди.
Однак, слід пам’ятати, що коли ФОП не сплачує ЄСВ «за себе»,  то ці періоди не зараховуються до страхового стажу.
Тим же ФОП, які не бажають втрачати страховий стаж потрібно просто сплачувати ЄСВ за себе добровільно.

Також за темою

Куди звертатися підприємцю, щоб отримати підтвердження, що підприємство не працює?

Якщо запитують ваші документи як підприємця, який не працює, ви маєте надати відповідні підтвердження, які можуть бути в...
2
43

Питання: Чи треба проводити аудит трудових книжок перед скануванням?

Перед тим як подавати скановані копії трудових книжок для оцифрування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонд...
1
45

Питання: Як закрити ФОП, якщо немає запису в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків

Які кроки потрібно зробити, щоб правильно «закрити» підприємницьку діяльність, якщо фізичної особи - платник...
2
42