Порушення зору
Стандарт

Чи слід нотаріально завіряти договір оренди транспортного засобу, однією зі сторін якого є ФОП?

13 листопада 2023 г. 10:00
9
123

 

Велика Палата Верховного Суду встановила, що для вирішення питання, чи підлягає договір найму (оренди) транспортного засобу, стороною якого є фізична особа — підприємець, нотаріальному посвідченню згідно із ч. 2 ст. 799 Цивільного кодексу України, слід керуватися не лише суб’єктним складом відповідних правовідносин. Важливим у цьому випадку є також зміст самих правовідносин (зокрема договірних відносин оренди транспортного засобу) та чи є такі відносини господарськими.

      Тому необхідним є встановлення правового статусу фізичної особи в цих правовідносинах: діє вона у власних інтересах чи як суб’єкт господарювання, який орендує транспортний засіб із метою його використання у своїй господарській діяльності.

     Така позиція ґрунтується зокрема на системному тлумаченні приписів господарського законодавства, згідно з яким із моменту державної реєстрації ФОПа фізична особа фактично перебуває у двох правових статусах: як фізична особа та як ФОП.

       Водночас наявність статусу підприємця не свідчить про те, що така особа діє як підприємець у всіх правовідносинах, або про те, що всі подальші правовідносини за участі цієї особи мають ознаки господарських. Адже фізична особа продовжує діяти як учасник цивільних відносин, серед іншого, укладаючи правочини для забезпечення власних потреб, придбаваючи нерухоме та рухоме майно тощо.

    У цій справі власник автомобіля звернувся до суду з позовом про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок ДТП. Позивач зазначав зокрема що є підприємцем і свій автомобіль використовував також для здійснення підприємницької діяльності. Після його пошкодження був змушений орендувати автомобіль в іншого ФОПа та сплачувати орендну плату, яка, на його думку, також підлягає відшкодуванню відповідачем. Суди попередніх інстанцій зробили висновок, що є підстави для стягнення з відповідача на користь позивача витрат за договором найму (оренди) транспортного засобу. Велика Палата Верховного Суду зазначила, що, оскільки договір оренди транспортного засобу укладено між двома ФОПами з метою використання орендарем транспортного засобу у своїй підприємницькій діяльності для отримання прибутку, то не можна вважати, що в цих договірних правовідносинах позивач діяв як фізична особа, а тому немає підстав для висновку про необхідність нотаріального посвідчення такого договору оренди відповідно до вимог ч. 2 ст. 799 ЦК України.

 

Також за темою

Куди звертатися підприємцю, щоб отримати підтвердження, що підприємство не працює?

Якщо запитують ваші документи як підприємця, який не працює, ви маєте надати відповідні підтвердження, які можуть бути в...
6
158

Питання: Чи треба проводити аудит трудових книжок перед скануванням?

Перед тим як подавати скановані копії трудових книжок для оцифрування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонд...
5
200

Питання: Як закрити ФОП, якщо немає запису в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків

Які кроки потрібно зробити, щоб правильно «закрити» підприємницьку діяльність, якщо фізичної особи - платник...
6
177