Порушення зору
Стандарт

Оподаткування 2023

28 липня 2023 г. 13:55
5
96

№ з/п

Стаття доходу

Можливість коригування на місцевому рівні

1

Податок на майно (плата за землю, податок на нерухомість, транспортний податок)

Можливість коригування на місцевому рівні, крім транспортного податку (Податковим кодексом України встановлено податок в розмірі 25,0 тис.грн.)

2

 

Єдиний податок

Можливість коригування на місцевому рівні.

 

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абз. 1 пп. 9.1 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, ФОП - платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок*

3

Земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності

На період з 01 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (Закон України від 15 березня 2022 року №2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»)

4

Орендна плата за користування майном, що перебуває в комунальній власності 

Можливість коригування на місцевому рівні


* Звільнення від сплати

 

Ще на початку воєнного стану  законодавцями було зроблено значні послаблення для ФОП платників єдиного податку групи 1 та 2. А саме: законодавчо було надано право підприємцям — платникам єдиного податку групи 1 та 2 не сплачувати єдиний податок з 01.04.2022 (тобто починаючи зі сплати за квітень) до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ).

Звертаємо увагу, таке послаблення - це не відстрочка сплати єдиного податку, а саме звільнення. А от чи користуватися таким звільненням чи ні, має вирішити сам ФОП. Тобто, якщо якийсь ФОП групи 1 та 2 забажає сплачувати єдиний податок за звільнені місяці, то він це може зробити.

Але слід пам’ятати таке: ті ФОП - платники єдиного податку групи 1 та 2, які вирішили не платити єдиного податку, не повинні заповнювати декларацію платника єдиного податку за період, в якому податок не сплачувався.

Крім звільнення на час дії воєнного стану ФОП платників єдиного податку групи 1 та 2 від сплати єдиного податку,  для всіх без винятку ФОП-спрощенців надано звільнення від сплати ЄСВ за себе.

А саме згідно з п. 919 разд. VIII  Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI всі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе з 01.03.2022 (тобто починаючи зі сплати за березень) і протягом усього часу до припинення / скасування воєнного стану в Україні, а також протягом 12 місяців після припинення / скасування воєнного стану.

Вищезгадане послаблення - це теж не відстрочка від сплати ЄСВ за себе, а саме звільнення від сплати. Тобто будь-який ФОП-спрощенець, а також ФОП-загальносистемник може скористатися цим звільненням і взагалі не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе за вказані періоди.

Однак, слід пам’ятати, що коли ФОП не сплачує ЄСВ «за себе»,  то ці періоди не зараховуються до страхового стажу.

Тим же ФОП, які не бажають втрачати страховий стаж потрібно просто сплачувати ЄСВ за себе добровільно.

Урядовий портал 01.02.2023 https://www.kmu.gov.ua/: рішенням Уряду схвалено зміни до податкового законодавства, які направлені на відновлення довоєнного стану системи оподаткування.

Законопроектом вносяться зміни до Податкового кодексу України та низки законів, якими передбачено з 1 липня 2023 року скасування дії окремих норм законодавчих актів, запроваджених на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Зокрема:

- скасовується можливість для ФОП та юридичних осіб бути платниками єдиного податку ІІІ групи з застосуванням ставки у розмірі 2% від суми доходу;

- скасовується можливість для ФОП платників єдиного податку І та ІІ групи не сплачувати єдиний податок;

- відновлюється проведення документальних перевірок;

- відновлюється перебіг строків, визначених податковим законодавством;

- відновлюються штрафні санкції за порушення податкового законодавства;

- відновлюються штрафні санкції за порушення правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- відновлюються штрафні санкції за порушення порядку використання РРО/ПРРО.

Також за темою

Роботодавці можуть у режимі реального часу подавати відомості про зміни у трудових відносин на вебпорталі ПФУ

До уваги усіх роботодавців, у яких відбулись зміни у трудових відносинах з працівниками після 8 червня 2024 року: відпо...
1
23

Оновлено план-графік податкових перевірок на 2024 рік

29 квітня 2024 року на вебсайті ДПС оприлюднено оновлений План-графік проведення документальних планових перевірок платн...
3
69

Додаток ТЦ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств: зміни, які набули чинності

Державна податкова служба України повідомляє, що 06.02.2024 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 07....
3
82